Możesz wszystko! 888 663 644

CZYSTEK - NOWA MODA, CZY DOBRY SPOSÓB NA ZDROWIE?

CZYSTEK - NOWA MODA, CZY DOBRY SPOSÓB NA ZDROWIE?

Czym jest czystek?
Czystek ( Cistus Incanus L.) jest to lecznicze zioło, które zostało w 1999 roku w Instytucie Friedrich - Loeffler w Tubingen (Niemcy) okrzyknięte rośliną roku.
Jako roślina lecznicza, czystek bogaty jest w polifenole, taniny, limon, eugenol oraz cyneol.
Dla porównania potencjał antyoksydacyjny czystka jest trzykrotnie wyższy niż zielonej herbaty, a sześciokrotnie od witaminy c.
Pochodzenie
Czystek pochodzi z południowej Europy. Rośnie na glebach bogatych w magnez, w krajach Śródziemnomorskich oraz w Azji Zachodniej. Popularny w Grecji.
W Polsce jedynie w uprawie.
Dobroczynne właściwości czystka
Jak już wspomniałam roślina ta jest jedną z najbogatszych źródeł polifenoli-związków fenolowych, które jako grupa należą do substancji roślinnych o działaniu antyoksydacyjnym ( przeciw-rodnikowym) wspierająca układ immunologiczny człowieka. Polifenole wykazują przede wszystkim właściwości przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz w dużej mierze także antybiotyczne. Doskonały naturalny lek przeciw grypie oraz w walce z boreliozą. 
Regularne picie herbatki z czystka wspomaga odtruwanie organizmu oraz opóźnia procesy starzenia się. Nie udokumentowano żadnych skutków ubocznych.
W związku z tym, iż czystek nie zawiera substancji psychoaktywnych jak (teniny, teofiliny, teobrominy) można podawać go dzieciom powyżej 3 roku życia, a także matkom karmiącym oraz kobietom w ciąży.
Herbata z czystka - jak parzyć?
Suche zioła najlepiej zaparzać w specjalnie przeznaczonym do tego celu zaparzaczu (jak na zdjęciu) wsypując łyżkę ziół, a w przypadku braku zaparzacza jedną łyżeczkę na szklankę, następnie zagotować wodę i po kilku minutach zalać zioła (temp. zaparzania ok. 95 stopni Celsjusza).
Pod jaką postacią i w jakiej cenie najlepiej zakupić?
Osobiście stosuje i polecam w postaci suchych ziół. Cena kształtuje się w okolicach 10 PLN za 250 gramów.

Źródła:
Instytut LEFO w Ahrensburg 2000r
http://nomak.sell-it.pl/bazarek/PDF/czystek.pdf
Dr Gunter Harnisch Cystus, Falk Guddat Cistus incanus, Christopher Weinder Wunderpflanze Zistrose

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz